закрити
Кошик

Схема вишивки як джерело творчості

Схема вишивки як джерело творчості в сучасному мистецтві та дизайні України


 Зараз, як ніколи, зростає інтерес художників до етноспадщини нашого народу. Адже художник є людиною, котра завдяки своїй творчості провокує глядачів на діалог про найактуальніші проблеми в суспільстві. Національна свідомість, повага до історії народу, знання та відновлення традицій предків, участь кожного у будівництві майбутнього нашої держави – це той набір питань, що попри всі розчарування, повинен хвилювати небайдужого українця.
Одним з ідентифікаторів нації є традиційний одяг, який являється частиною культурного надбання. Оздоблювався він вишивками, що відзначалися орнаментальною різноманітністю, цікавими композиційними ходами,
територіальним колоритом і глибоким змістовим навантаженням.
Схема вишиванки – це не тільки технічний план роботи рукодільниці, а насамперед символічний ансамбль вишиваних елементів,в яких закладений світогляд народу. Багато рослинних та геометричних мотивів шитва уособлюють зв’язок людини та природи, оспівують її красу.Деякі ж з орнаментів розказували про важливі моменти життя людини, її сім’ї. Вишиванка також слугували оберегом  від злих сил.
З’явилась на світ вишивка як дітище народного, а далі декоративно-прикладного мистецтва, але за період свого дорослішання встигла проникнути і в інші мистецькі сфери. Якщо колись вишивати уміла кожна дівчина, то сьогодні цим займаються тільки по бажанню. А з професійної точки зору, вишивку  використовують як техніку для декорування текстильних творів мистецтва, а також прикрасу традиційного одягу, що виготовляється  в ролі колекцій прет-а-порте і вбрання  от-кутюр. Український етно-дизайн в галузі моделювання вишитого костюму представлений такими іменами: Роксолана Богуцька, Олеся Теліженко, Зінаїда Ліхачова, Наталія Міщенко, Олена Сереброва та багато інших. Дизайнери у своїх колекціях вдало поєднують етнічні мотиви із тенденціями сучасної моди. Завдяки вишивці навіть виріб з простим кроєм набуває неабиякої вишуканості та виразності.  Такий одяг являється стильним етно-вбранням, відповідником духовних та утилітарних потреб українця.
Багато відомих модельєрів навчались  у Львівській національній академії мистецтв, тому формували свій художній смак на основі пануючих там пріоритетів, що демонструють  любов і відданість народному мистецтву. Декоративний характер львівської академічної  школи залишає слід на творчості студентів та випускників. Дизайнери та художники по склі, кераміці, металу, дереві, текстилю звертаються до фольклорної спадщини як до джерела натхнення. В своїх творах вони сміливо експериментують з давно відомими етнічними мотивами.  Але в той же час митці зберігають у своїх творах яскраву самобутність українства, віддаючи шану культурному минулому.
Серед художників, що звертаються до української вишивки, шукають у ній наснагу і натхнення, слід  відзначити Михайла Біласа і Лідію Авдєєву. Різних за своїм творчим спрямуванням, відмінних у засобах і методах  художньої мови митців об’єднує ставлення до класичної спадщини народного мистецтва.
Відходячи від текстилю схема української вишивки стає також графічним надбанням. Потрапивши в руки дизайнера,вишита сорочка інтерпритується в потрібні графічні одиниці, які несуть національний характер. Іншими словами, коли виникає завдання, створити паттерн, принт, логотип чи дизайн упаковки, які повинні прямо вказувати на те, що продукт є українським, дизайнери сміливо використовують взірці традиційної вишивки і перетворюють їх на векторні об’єкти. На основі архаїчних мотивів виникає стильна етно-графіка.
Сучасна метаморфоза вишивки стосується не тільки варіацій над формою орнаменту, кольоровою гамою, а й
техніки нанесення на виріб: часто замість традиційних швів хрестиком, гладдю та інших використовується шовкографія, ручний розпис  тканини батиком, акриловими фарбами, контуром і т.д. Тобто виконується так звана імітація вишивання.
Сьогодні з новою силою зазвучали фольклорні мотиви в творах модернового мистецтва і дизайну.
Багатогранність українського шитва закарбувалась у нашій свідомості, тому дуже легко й приємно сприймається
навіть сучасна подача прадідівської тематики.

Рекомендуємо
Всі права захищені © 2011 - 2019 «Українська вишиванка»
Даний сайт використовує кукі для поліпшення користувацького досвіду. Використовуючи наш сайт, ви погоджуєтеся на використання Cookies.   Дізнатись більше
OK